Sybil Ludington 50K Run & 2 Person Relay

Carmel, N.Y.

April 20, 2013

 

Results By Taconic Road Runners Club

 

Place

Name

City

Age

Gender

Age Group

Total Time

1

Aaron Heath

White Plains NY

38

M

1 Overall

3:33:12.0

2

Kevin Shelton-Smith

Bronx NY

53

M

2 Overall

3:46:10.0

3

Elliot Coups

Brooklyn NY

39

M

3 Overall

4:01:42.0

4

John Zarella

Brooklyn NY

31

M

1 30-39

4:04:30.0

5

Chris McGovern

 

45

M

1 40-49

4:10:42.0

6

Joseph Limone

Hartsdale NY

30

M

2 30-39

4:10:58.0

7

William Connell

Astoria NY

30

M

3 30-39

4:14:19.0

8

Lara Zoeller

Savannah GA

29

F

1 Overall

4:28:48.0

9

Elizabeth Chauhan

Albany NY

28

F

1 20-29

4:29:49.0

10

Kip Effman

Old Mystic CT

42

M

2 40-49

4:40:53.0

11

David Fein

Astoria NY

29

M

1 20-29

4:43:07.0

12

Matt Kane

 

38

M

4 30-39

4:45:44.0

13

Duane Renninger

 

44

M

3 40-49

4:47:52.0

14

Jenny Welch

Reading PA

31

F

1 30-39

4:48:01.0

15

Allison Lassoe

Sheffield MA

50

F

1 50-59

4:52:32.0

16

Lisbeth Kelly

Lancaster PA

23

F

2 20-29

4:52:37.0

17

James Gawle

Webster MA

61

M

1 60-69

4:52:55.0

18

Jason Wicke

Brooklyn NY

38

M

5 30-39

4:54:17.0

19

Matthew McKenna

Nyack NY

27

M

2 20-29

4:54:17.0

20

Hui Wang

Somers NY

42

F

1 40-49

4:55:29.0

21

Amy Demarco

Shoreham NY

29

F

3 20-29

4:58:18.0

22

Danny Montayes

Astoria NY

38

M

6 30-39

4:58:45.0

23

Laura Varriale

 

42

F

2 40-49

4:59:42.0

24

Hiroshi Kitada

Tuckahoe NY

47

M

4 40-49

5:02:37.0

25

Sal Corretta

Yonkers NY

56

M

1 50-59

5:04:16.0

26

Emmy Stocker

Cos Cob CT

54

F

2 50-59

5:05:45.0

27

Kevin Reedy

Albany NY

37

M

7 30-39

5:18:02.0

28

Heather Roles

Danbury CT

40

F

3 40-49

5:21:54.0

29

Amy Hanlon

Danbury CT

38

F

2 30-39

5:21:54.0

30

Melissa Woods

New York NY

31

F

3 30-39

5:23:13.0

31

John Barti

Putnam Valley NY

43

M

5 40-49

5:24:20.0

32

Jay Lustgarten

Westerly RI

52

M

2 50-59

5:24:44.0

33

Elaine Rita Yulo

Elmhurst NY

49

F

4 40-49

5:33:59.0

34

Miriam Fein

Plainview NY

31

F

4 30-39

5:48:04.0

35

Margaret Harbaugh

New York NY

36

F

5 30-39

5:50:02.0

36

Eva Casale

Glen Cove NY

48

F

5 40-49

5:50:14.0

37

Suzin Webb

Mystic CT

42

F

6 40-49

5:54:00.0

38

Jill Siladi

Shelton CT

49

F

7 40-49

5:54:36.0

39

Harry Morales

New York NY

50

M

3 50-59

5:57:48.0

40

Charles Bifulco

Holtsville NY

59

M

4 50-59

5:57:58.0

41

Al Prawda

Brooklyn NY

66

M

2 60-69

6:00:18.0

42

Jeffrey Baez

Albany NY

32

M

8 30-39

6:34:48.0

43

Trishul Cherns

Middle Village NY

56

M

5 50-59

6:49:56.0

44

Doug Dziedzic

 

51

M

6 50-59

6:51:50.0

 

#45

Jill Biddington

59

F

 

6:31:22

#46

Admas Belilgne

60

F

 

6:49:40

#47

Lanny Levit

62

M

 

7:10:27

#48

Al Toth

72

M

 

7:31:00

#49

Tim Ryan

69

M

 

8:01:07

#50

Paul Davis

68

M

 

8:21:58

#51

Robert Falk

69

M

 

8:32:41

 

# Race Directors Early Start Exemption

 

 

TWO-PERSON RELAY RESULTS

 

1.

Jennifer Newman/David Newman

4:26:54

2.

Matt Soja/Benigno Veraz

4:33:10

3.

James Maloney/Bette Clark

5:22:26

4.

Robert Phillips/ Lean Hickey

5:25:59